نمایندگان دولت یمن و انصارالله در خصوص آزادی فوری اولین گروه از 1081 بازداشت‌شده و اسیر مرتبط با مخاصمه، منطبق با فهرست اسامی توافق‌شده موافقت کردند. این خبر، امروز در سوئیس، در پایان نشست چهارم کمیتۀ نظارت دربارۀ اجرای توافقنامۀ تبادل زندانیان که یک هفته به طول انجامید منتشر شد. این توافقنامه برپایۀ برنامۀ آزادسازی که طرفین در فوریۀ گذشته در شهر امّان پایتخت اردن به آن دست یافتند می‌باشد.

طرفین، تعهد خود را، طبق توافق‌شان در استکهلم در سال 2018، برای آزادی کلیۀ زندانیان، بازداشت شدگان، مفقودان، افرادی که خودسرانه بازداشت شده‌اند و ناپدیدشدگان اجباری و بازداشت‌شدگان خانگی تجدید کردند. آنها همچنین توافق کردند که جلسۀ دیگری از کمیتۀ نظارت را با هدف اجرای باقیماندۀ نتایج جلسۀ امّان در ماه فوریه برگزار کنند. طرفین همچنین متعهد شدند که تمام تلاش خود را برای افزودن تعداد جدید با هدف آزادسازی تمامی زندانیان و بازداشت شدگان از جمله چهار مورد ذکر شده در قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل مطابق با توافقنامۀ استکهلم و از طریق همکاری با کمیتۀ نظارت انجام دهند.

فرستادۀ ویژۀ سازمان ملل برای یمن، مارتین گریفیت، گفت: «امروز روز مهمی برای بیش از هزار خانواده است که در آیندۀ بسیار نزدیک می‌توانند به استقبال بازگشت عزیزان خود بروند. من از طرفین برای پشت سر گذاردن تفاوت‌ها و دستیابی به توافقی که به نفع مردم یمن است تشکر می‌کنم.»

آقای گریفیت افزود: «من از طرفین می‌خواهم بدون وقفه آزادسازی را انجام داده و از هیچ تلاشی برای استفاده از این حرکت ایجاد شده برای آزادسازی بازداشت‌شدگان بیشتر دریغ نکنند. با این کار، آنها به تعهدات خود که در استکهلم به آن متعهد شدند عمل خواهند کرد و به مشقت خانواده‌های یمنی بیشتری که در انتظار عزیزان خود هستند پایان خواهند داد.»

نمایندۀ ویژۀ یمن همچنین از دولت سوئیس برای میزبانی این نشست در محیطی ایمن و امن قدردانی کرد.

فابریزیو کاربونی، مدیر منطقه‌ای کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ برای خاور نزدیک و میانه گفت: «توافقنامه‌ای که امروز به امضاء رسید گامی مثبت برای صدها بازداشت‌شده و خانواده‌های آنهاست که سال‌هاست از یکدیگر جدا بوده‌اند و به زودی در کنار هم قرار خواهند گرفت. با این حال، این تنها آغازی برای این فرآیند است. ما از تمامی طرفین می‌خواهیم که با همین فوریت به سوی توافق بر سر یک برنامۀ اجرایی مشخص پیش روند، تا این عملیات از امضاهای روی کاغذ به واقعیت تبدیل شود.»

کمیتۀ نظارت بر اجرای توافقنامۀ تبادل زندانیان، نمایندگان طرفین مخاصمه و همینطور نمایندگان ائتلاف عرب را گرد هم آورده است.

ریاست این کمیته را دفتر نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل برای یمن و کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ بر عهده دارند.