تهران (نمایندگی کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ در تهران و جمعیت هلال احمر ایران)- نمایندگی کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ در ایران و جمعیت هلال احمر ایران مشترکاً اعلام نمودند که دومین مرحلۀ کمک‌های مالی اهدایی به مبلغ 250هزار فرانک سوئیس به تهیه و تأمین تجهیزات اکسیژن درمانی برای بیماران مبتلا به کووید-19 تخصیص خواهد یافت.

مبلغ 250هزار فرانک اهدایی کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ به یکی از برنامه‌های در حال اجرای جمعیت هلال احمر ایران برای تهیۀ تجهیزات خانگی اکسیژن برای بیماران مبتلا به کووید-19 در طی مراحل بیماری تخصیص خواهد یافت تا امکان ادامۀ درمان در منزل برای این بیماران فراهم شود.

این کار به طور نسبی از فشار بر بیمارستان‌ها و کارکنان بخش درمان، که با موج مداوم و سنگین بستری بیماران مبتلا به کووید-19 مواجه‌اند، می‌کاهد. همچنین این حمایت، با ترخیص تخت‌های بیمارستانی مراکز ارجاع بیماران کووید-19، امکان بستری بیماران جدید با شرایط وخیم را فراهم می‌کند.

به گفتۀ خانم باربارا ریتزولی، رییس نمایندگی کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ در تهران، «کارکنان و داوطلبان جمعیت هلال احمر ایران از آغاز شیوع این بیماری در فوریه سال گذشته در خط مقدم مبارزه با کووید-19 بوده‌اند. این کمک از طرف کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ حرکتی کوچک و متواضعانه برای تقدیر و حمایت از جمعیت هلال احمر ایران است و ما امیدواریم بتواند در تلاش‌های بشردوستانۀ جمعیت هلال احمر در کمک به بیماران مفید باشد.»

در آوریل 2020 نیز کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ مبلغ 500هزار فرانک سوئیس را برای تأمین تجهیزات حفاظت شخصی برای بیماران خاص و همچنین اقلام غذایی برای اقشار آسیب‌پذیر به جمعیت هلال احمر ایران اهداء کرده بود.

خانم منصوره باقری، سرپرست امور بین‌الملل و بخش حقوق بین‌المللی بشردوستانۀ جمعیت هلال احمر، گفت: «کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ شریک کاری ارزشمندی برای جمعیت هلال احمر ایران است و ما شراکت قوی و گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف با این سازمان شکل داده‌ایم. ما از حمایت آنها از مبارزه با بیماری کووید-19 در ایران تقدیر می‌کنیم و امیدواریم این همکاری ادامه داشته باشد.»

طی دو ماه گذشته، کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر ایران به عنوان شرکای نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر، و به منظور واکنش به شیوع همه‌گیری کووید-19، در زمینۀ توزیع تجهیزات محافظت شخصی، مواد ضدعفونی‌کنندۀ دست و بروشورهای آموزشی دربارۀ بیماری کووید-19 برای مهاجران افغانستانی در مرز دوقارون در استان خراسان رضوی و همچنین در استان سیستان و بلوچستان، و همینطور برای مرزنشینان در پنج استان غربی کشور، همکاری‌های خود را گسترش داده‌اند.